Wstęp do ubezpieczenia wspólnot mieszkaniowych
W dzisiejszych czasach wiele osób decyduje się na zakup mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Skoszone trawniki, czysty plac zabaw, estetyczne wiaty śmietnikowe, jasne oświetlenie, działające domofony czy bramy wjazdowe na naszym osiedlu dają nam poczucie estetyki i bezpieczeństwa. To w dużej części właśnie te elementy sprawiają, że podejmujemy decyzję o zakupie tej, a nie innej nieruchomości. Ubezpieczenie mieszkania chroni nas przed zniszczeniem zarówno samego lokalu jak i wszystkich elementów znajdujących się wewnątrz. Co jednak z ubezpieczeniem całego budynku, czy też części wspólnych znajdujących się na terenie całej wspólnoty bądź spółdzielni mieszkaniowej? Kto odpowiadać powinien za naprawienie szkód wynikających z awarii, zdarzeń losowych takich jak pożar, powódź, kradzież czy akty wandalizmu? Kto odpowie za niedopatrzenia związane ze złym stanem dachu czy stolarki okiennej? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziecie poniżej.
Spis treści
Przed czym nas chroni?
Wandalizm
Każdy z nas niejednokrotnie mijał na ulicy mnóstwo budynków, naznaczonych podpisami samozwańczych ulicznych artystów. Graffiti to zmora każdego miasta i większości jego mieszkańców. Wszak każdy z nas lubi otaczać się pięknem i nie lubimy gdy ktoś to burzy. W przypadku, kiedy to uszkodzona zostanie elewacja bloku, który zamieszkujemy, to najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście naprawienie uszkodzonego mienia. Niestety, odmalowanie elewacji wiąże się z ogromnymi kosztami, które mogą okazać się ogromnym ciosem dla budżetu naszej wspólnoty. Innym wyjściem z sytuacji jest proporcjonalne rozłożenie kosztów na właścicieli nieruchomości wspólnoty. Oczywistym jest, że to rozwiązanie również nie jest tym pożądanym, ponieważ- choć nie narusza już funduszu remontowego naszej wspólnoty- znacznie odchudza nasz portfel. Właśnie w tym miejscu po raz pierwszy przychodzi na pomoc polisa ubezpieczeniowa wspólnoty mieszkaniowej.
Zdarzenia losowe
Wystąpienie zdarzenia losowego: zerwanie dachu, uszkodzenie dachu lub rynien przez silny wiatr, pożar poddasza, pęknięcie rury, zalania z dachu, zwarcie instalacji elektrycznej, wybuch gazu, uderzenie pioruna itp. Każde z powyższych niesie za sobą ogromne zagrożenie. W przypadku ubezpieczenia majątku wspólnoty mieszkaniowej, towarzystwo ubezpieczeniowe pokrywa część lub całość kosztów. Dzięki czemu nie obciążają one zarówno budżetu wspólnoty, ponieważ środki zgromadzone na wydatki z związane eksploatacją części wspólnych bądź też funduszem remontowym zostają nienaruszone a portfel każdego z mieszkańców pozostanie nietknięty.
Odpowiedzialność cywilna wspólnoty mieszkaniowej
Kolejnym ważnym aspektem przy ubezpieczeniu wspólnoty mieszkaniowej jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. W przypadku, gdy przez zarządcę naszej nieruchomości dojdzie do uchybień lub niedopatrzenia, w wyniku którego ucierpi majątek prywatny mieszkańców lub elementy majątku wspólnoty, wówczas znów na ratunek przychodzi nam polisa ubezpieczeniowa wspólnoty mieszkaniowej. I tak właśnie w przypadku wspomnianej w pierwszym akapicie szkodzie- gdzie przez zły stan dachu, zalane zostanie mieszkanie nasze lub sąsiada, znów od poniesienia niezaplanowanych kosztów ratuje nas ubezpieczenie wspólnoty. Pęknięta rura na klatce schodowej, w wyniku której zalane zostało nasze mieszkanie po raz kolejny spędza nam sen z powiek? Nic strasznego. To bardzo częste szkody, za które ubezpieczyciele w całości pokrywają koszty naprawy zarówno w naszej nieruchomości jak i na klatce.
O czym warto pamiętać?
Pamiętajcie jednak, że polisa ubezpieczeniowa wspólnoty mieszkaniowej nie chroni was przed szkodami, które wyrządzicie sobie sami, lub też będziecie ofiarami niedopatrzenia waszego sąsiada. Dlatego ważne jest, aby mimo wszystko, zabezpieczyć swój prywatny majątek kompleksowo.
Warto podkreślić, że ubezpieczenie wspólnoty mieszkaniowej nie jest obowiązkowe, ale zdecydowanie warto o nie zadbać, ponieważ daje to nam poczucie bezpieczeństwa i chroni nas przed ewentualnymi kosztami związanymi z naprawami i odbudową nieruchomości i części wspólnych.
Za co odpowiada?
Poniżej znajdziecie kilka przykładów szkód za jakie odpowiadać powinna dobrze przygotowana polisa ubezpieczeniowa waszej wspólnoty
- Pożar w budynku mieszkalnym w wyniku przepięcia instalacji elektrycznej
- Zalanie mieszkań wskutek awarii instalacji wodnej
- Uszkodzenie sąsiedniej nieruchomości w wyniku upadku spróchniałej gałęzi z drzewa na terenie wspólnoty
- Zniszczenia w wyniku uderzenia pioruna
- Kradzież mienia i uszkodzenia powstałe wskutek włamania
- Uszkodzenia wskutek zdarzeń losowych jak trzęsienie ziemi, huragan czy powódź
- Oderwanie się sopli z dachu i uszkodzenie stojących pod dachem pojazdów
- Uszkodzenia wskutek opadu gradu lub silnych opadów deszczu
- Uszkodzenia dachu wskutek silnych wiatrów
- Uszkodzenia wskutek wandalizmu
- Poślizgnięcie się przechodnia na oblodzonym chodniku należącym do części wspólnych wspólnoty
- Uszkodzenia wskutek awarii systemu ogrzewania lub systemu wentylacyjnego
- Włamania do węzłów cieplnych,
- Uszkodzenia wskutek wybuchu gazu lub innych substancji niebezpiecznych
- Uszkodzenia wskutek zawalenia się budynku lub jego elementów
- Uszkodzenia powstałe w wyniku niedopatrzenia zarządcy budynku
Za co nie odpowiada?
Dodatkowo przykłady szkód, za które nie odpowiada polisa wspólnoty mieszkaniowej:
- Szkody wyrządzone przez lokatorów w mieszkaniach, na które nie ma wykupionej polisy
- Uszkodzenia powstałe w wyniku normalnego zużycia i eksploatacji budynku
- Uszkodzenia wskutek zaniedbań w zakresie konserwacji i utrzymania budynku
- Szkody wskutek przeciążenia instalacji elektrycznej
- Szkody wskutek przeciążenia systemów wentylacyjnych lub klimatyzacyjnych
- Uszkodzenia wskutek niewłaściwej instalacji lub montażu urządzeń lub instalacji
- Uszkodzenia wskutek działań związanych z modernizacją lub remontem mieszkań lub budynku
- Szkody wskutek działania substancji chemicznych lub materiałów wybuchowych, które nie są legalnie przechowywane w budynku
- Szkody wskutek awarii systemów telekomunikacyjnych
- Uszkodzenia wskutek zaniedbań w zakresie ochrony przeciwpożarowej
- Szkody wskutek działania szkodliwych organizmów (np. insektów, grzybów)
- Uszkodzenia wskutek działania hałasu lub drgań
- Szkody wskutek działania wody opadowej, która nie została odprowadzona przez systemy drenażowe
- Uszkodzenia wskutek działania szkodników (np. gryzoni)
- Szkody wskutek działania nielegalnych użytkowników, którzy nie mają prawa do korzystania z budynku lub mieszkania
Warto jednak pamiętać, że lista szkód, za które odpowiada polisa ubezpieczeniowa wspólnoty mieszkaniowej, może być różna w zależności od konkretnych warunków ubezpieczenia i umowy zawartej z towarzystwem ubezpieczeniowym. Przed podpisaniem umowy należy dokładnie przeczytać jej treść i upewnić się za jakie szkody odpowiada ubezpieczyciel. Żeby mieć pewność, że nasza wspólnota jest kompleksowo zabezpieczona warto skonsultować się ze specjalistą, który pomoże nam dobrać uszyty na miarę zakres ubezpieczenia uwzględniające wszystkie elementy majątku wspólnoty.
Jak sprawdzić za co odpowiada umowa naszej wspólnoty?
Nasz specjalista ds. ubezpieczenia wspólnot mieszkaniowych chętnie przeprowadzi dla Was darmowy audyt obecnej polisy oraz wskaże ewentualne zagrożenia i podpowie na co zwrócić uwagę w przyszłości.
Z kim się kontaktować?
Specjalista ds. ubezpieczeń wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych