Ubezpieczenie rolne – jak niwelować ryzyko?
Prowadzenie gospodarstwa rolnego, z którego czerpiesz swój główny dochód, wiąże się z niemałym stresem. Współpracujesz bowiem z naturą, która potrafi być nieprzewidywalna, a w ciągu sezonu uprawnego – w zależności od pory roku – może zaskoczyć przymrozkami, gradobiciem, podtopieniami upraw albo suszą. Do tego dochodzą sytuacje związane m.in. z uszkodzeniem mienia, budynków gospodarczych czy pomorem zwierząt. Aby uniknąć przykrych następstw wypadków losowych na gospodarstwie i zabezpieczyć swoje mienie, warto wykupić dopasowaną ofertę ubezpieczenia gospodarstwa rolnego.
Spis treści
Ubezpieczenie rolne- co to jest?
Dzisiejsze gospodarstwa rolne nie przypominają już tych, które prowadzili nasi ojcowie czy dziadkowie. Większość rolników korzysta bowiem z innowacyjnych urządzeń elektronicznych, drogich pojazdów i sprzętów, aby ułatwić i przyspieszyć sobie pracę. Z myślą o nowoczesnych gospodarzach towarzystwa ubezpieczeniowe przygotowują rozbudowane ubezpieczenia rolne, czyli oferty obowiązkowe i dobrowolne, które pomagają ochronić np. hodowlę zwierząt, uprawy i maszyny, a nawet urządzenia produkujące ekologiczną energię mające obniżyć koszty w gospodarstwie.
Ubezpieczenie budynków rolnych i mienia – jak skutecznie ochronić gospodarstwo i inwentarz?
Przezorny rolnik powinien pomyśleć o ubezpieczeniu budynków i mienia w gospodarstwie rolnym przed przeróżnymi szkodami i ryzykami wynikającymi np. z pożaru, powodzi, gradobicia, huraganu czy kradzieży. Dzięki takiej polisie ochronisz zainwestowane pieniądze i swój cały dobytek (m.in. oborę, stodołę czy magazyn do przechowywania zboża, a nawet dom mieszkalny, który znajduje się na terenie Twojego gospodarstwa). Ubezpieczenie może też objąć mienie ruchome w postaci maszyn rolniczych, narzędzi czy np. zapasów pasz dla zwierząt. Dodatkowo zabezpieczasz także zwierzęta hodowlane. W przypadku zniszczeń, kradzieży czy poniesionych strat odszkodowanie zrekompensuje Ci ewentualne straty, a Ty szybciej będziesz mógł wznowić funkcjonowanie gospodarstwa po nieprzyjemnym zdarzeniu.Agencje ubezpieczeniowe bardzo często proponują też polisy, które swoim zakresem obejmują ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej rolnika. Jeżeli zdarzy się, że np. zwierzęta, które hodujesz, stratują posesję sąsiada albo zniszczą jego ogrodzenie, kwota wypłacona z polisy pokryje taką szkodę.
Ubezpieczenie upraw rolnych – dlaczego warto je mieć?
Aby spać spokojnie, bez obaw o to, że nieprzewidywalna natura spłata Ci figla i zniszczy uprawy, które są głównym źródłem Twojego dochodu, warto zabezpieczyć się przed stratami wyrządzonymi w wyniku anomalii klimatycznych (np. suszy, gradobicia czy silnych podtopień), a także chorób roślin oraz innych czynników powodujących szkody w zbiorach. Ochronę wymienionych dóbr zagwarantuje Ci ubezpieczenie upraw rolnych.
Elastyczna polisa ochroni Cię przed stratami finansowymi i zapewni godziwą rekompensatę za plony. Dzięki pieniądzom będziesz mógł pokryć ewentualne straty w dochodach, a także otrzymasz wsparcie zabezpieczające losy Twojego gospodarstwa przed upadkiem. Wystarczy wybrać odpowiedni wariant i zakres ochrony pasujący do charakteru Twojej działalności rolnej.
Ubezpieczenie zwierząt gospodarskich i Agrocasco
Jesteś właścicielem krów, świń, kóz albo owiec? A może masz dużą fermę drobiu lub stado koni? Bez względu na rodzaj inwentarza gospodarskiego pomyśl o ubezpieczeniu zwierząt gospodarskich. Taka polisa finansowo zabezpieczy Cię, gdy np. trzoda zginie w wyniku choroby, wypadku albo innego niespodziewanego zdarzenia losowego. Warto także rozszerzyć ochronę u ubezpieczyciela i wykupić polisę obejmującą koszty drogiego leczenia oraz opieki weterynaryjnej, która dzisiaj potrafi słono kosztować. Taki dodatkowy pakiet przydaje się, gdy inwentarz odniesie jakieś obrażenia albo po prostu ciężko zachoruje. Ciekawym rozwiązaniem jest też oferta Agrocasco. Jeżeli ubezpieczysz inwentarz, sprzęt rolniczy albo maszyny (ciągniki, kombajny itp.) oraz budynki w gospodarstwie, w przypadku szkód, pożaru, zalania albo innych nieprzewidzianych zdarzeń ubezpieczyciel pokryje koszty związane z np. odbudową lub naprawą mienia. Agrocasco warto rozszerzyć na uprawy rolne, aby uniknąć strat, jakie natura może wyrządzić na polu albo w sadzie. Polisa może dodatkowo zawierać ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, co w nieprzewidzianych sytuacjach chroni przed roszczeniami osób trzecich w przypadku obrażeń lub szkód związanych z Twoją działalnością rolniczą.Zabezpieczenie maszyn, zwierząt, upraw czy ubezpieczenie budynków w gospodarstwie wolnym jest niezwykle ważne, jeżeli nie chcesz stracić majątku i dochodu, z którego utrzymujesz się na co dzień. Pomyśl o dopasowanym do potrzeb ubezpieczeniu i śpij spokojnie – bez obaw o koszty ewentualnych szkód.
Przeczytaj również: Ubezpieczenie upraw rolnych 2024